Wynik rezonansu - ile się czeka, aby otrzymać wynik? -
809
post-template-default,single,single-post,postid-809,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Wynik rezonansu – ile się czeka, aby otrzymać wynik?

Wynik rezonansu – ile się czeka, aby otrzymać wynik?

Rezonans magnetyczny to jedno z najczęściej wykonywanych obrazowych badań diagnostycznych. Zapewnia dokładne uwidocznienie tkanek ciała pacjenta, a wynik badania uznaje się za rzetelny i dokładny. Jednocześnie należy do świadczeń refundowanych ze środków NFZ, choć bez problemu można zrobić badanie prywatnie. Ile wynosi średni czas oczekiwania na wyniki badania rezonansu magnetycznego? Chociaż zniesiono limity i badania obrazowe faktycznie stają się bardziej dostępne, równie istotne jest szybkie otrzymanie wyniku.

Spis treści:
1. Czas oczekiwania na wyniki rezonansu magnetycznego
2. Oczekiwanie na badanie rezonansem magnetycznym
3. Ile trwa rezonans magnetyczny?
4. Badanie rezonansu magnetycznego – co warto wiedzieć?

Czas oczekiwania na wyniki rezonansu magnetycznego

Wyniki badania rezonansu magnetycznego można odebrać osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej. W dzisiejszych czasach istnieje również możliwość odbioru ich online poprzez Portal Pacjenta. Szybkie otrzymanie wyników jest dużą zaletą wielu prywatnych ośrodków i klinik. Zwykle czas ten wynosi kilka dni, jednak czas ten może się przedłużyć nawet do kilku tygodni. Przykładowo, w jednym z warszawskich szpitali czas oczekiwania wynosi 30 dni. Wysoki czas oczekiwania jest dużym minusem, ponieważ może się okazać, że w tym czasie pojawiają się przerzuty i najbardziej wskazane leczenie nie jest już możliwe.

Nieco krótszy czas oczekiwania występuje w przypadku tomografii komputerowej. W trybie pilnym na opis tomografii komputerowej czeka się do 2 godzin.

Oczekiwanie na badanie rezonansem magnetycznym

Kolejną kwestią jest czas oczekiwania na samo badanie rezonansem magnetycznym, który zależy od lokalizacji wybranego ośrodka czy listy osób chętnych. Poszczególne województwa cechują się różnym czasem oczekiwania. Korzystając z badania na NFZ w trybie zwykłym, niektórzy pacjenci muszą czekać nawet do 130 dni, zaś w trybie pilnym około 30 dni. Nie jest to jednak regułą. Porównując poszczególne województwa widać znaczne różnice – w województwie mazowieckim na badanie rezonansem magnetycznym oczekuje się nawet powyżej 100 dni, zaś w województwie podlaskim jedynie powyżej 30 dni. Na badania obrazowe w trybie pilnym oczekuje się około miesiąca bez względu na województwo.

Dlatego coraz więcej osób preferuje badanie prywatne. Wówczas możemy wykonać je nawet w ciągu kilku dni. Badania obrazowe wykonywane prywatnie nie wymagają skierowania, jednak chcąc skorzystać z oferty NFZ takie skierowanie jest niezbędne. Taki dokument może wystawić lekarz kierujący leczeniem pacjenta, będący specjalistą. Poradnia specjalistyczna, w której pracuje, musi mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Konieczne jest dostarczenie skierowania przed wykonaniem badania rezonansu magnetycznego.

Ile trwa rezonans magnetyczny?

Pobyt w pracowni rezonansu magnetycznego jest krótki, w zależności od badanej partii ciała może trwać do kilkudziesięciu minut. Przykładowo, rezonans magnetyczny głowy może trwać zaledwie 20 minut, z kolei rezonans magnetyczny serca wymaga podania kontrastu i może trwać do godziny. Warto pamiętać, że wykonanie badania jest często niezbędne do podjęcia dalszych decyzji terapeutycznych, co może uratować zdrowie i życie pacjenta.

Badanie rezonansu magnetycznego – co warto wiedzieć?

Rezonans magnetyczny to badanie odbywające się w silnym polu magnetycznym, dlatego bezwzględnym przeciwwskazaniem są wszczepione urządzenia i obecność w ciele metalowych elementów. Podczas badania należy posiadać dowód osobisty oraz stale współpracować z personelem pracowni. Warto przyjść wcześniej w celu wypełnienia dokumentacji medycznej. Niekiedy rezonans magnetyczny można wykonać dopiero po dożylnym podaniu kontrastu. Uzyskanie obrazu opiera się na oddziaływaniu falami radiowymi o różnej częstotliwości na organizm umieszczony w urządzeniu.

Na podstawie szczegółowych obrazów narządów jesteśmy w stanie uzupełnić dokumentację medyczną, wskazać konkretne źródło problemów zdrowotnych i często jego przyczynę. Dzięki temu możliwe jest optymalne dopasowanie leczenia. Za pomocą rezonansu magnetycznego możemy dokładnie uwidocznić układ mięśniowo-stawowy, naczynia krwionośne czy narządy klatki piersiowej, głowy i jamy brzusznej. Równie istotnym badaniem w procesie diagnostycznym jest tomografia komputerowa.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.