Rezonans magnetyczny - na czym polega? -
766
post-template-default,single,single-post,postid-766,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Rezonans magnetyczny – na czym polega?

Rezonans magnetyczny – na czym polega?

Współczesna medycyna nieustannie się rozwija, oferując pacjentom szereg nowoczesnych zabiegów oraz metod badań. Rezonans magnetyczny, pomimo sporej liczby lat na karku, w żaden sposób nie odstaje od współczesnych rozwiązań i zapewnia niebywałą skuteczność. Warto wytłumaczyć, na czym polega badanie rezonansem magnetycznym, w jaki sposób przebiega oraz jakich informacji dostarcza lekarzowi. Zapraszamy na garść informacji na ten temat.

Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie?

Aby badanie przebiegło w należyty sposób, pacjent jest wsuwany w pozycji leżącej do specjalnego tunelu. Tam przebiega proces oddziaływania falami radiowymi różnej częstotliwości na organizm. Samo badanie trwa z reguły kilkanaście minut, choć bywa czasami, że przedłuża się nawet do półtorej godziny. Pacjent nie powinien się przesadnie dużo poruszać, jeśli wynik ma być zadowalający i klarowny. Można stosować zatyczki do uszu z uwagi na dość doniosłe dźwięki wydobywające się z urządzenia wykonującego rezonans magnetyczny. Jeśli chodzi o przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym, nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana. Nie trzeba stawiać się na badanie na czczo. Jest od tej reguły jednak pewien wyjątek, a mianowicie sytuacja, w której pacjent musi przyjąć dożylnie środek kontrastowy.
rezonans magnetyczny głowy

Co pokazuje rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest rodzajem badania, które jest niezwykle uniwersalne i przeprowadzane bardzo często u pacjentów z różnorakim wachlarzem objawów oraz schorzeń. Wszystko dzięki temu, że bada wiele ludzkich tkanek, narządów oraz układów, w związku z czym jest w stanie wykazać niezwykle dużo chorób. Dzięki temu rezonans magnetyczny jest niezwykle doceniany przez lekarzy różnych specjalizacji. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli idzie się na rezonans magnetyczny w prywatnej klinice, należy mieć ze sobą ważne skierowanie – z uwagi na to, że jest to badanie wykorzystujące pewien rodzaj promieniowania. Rezonans magnetyczny jest raczej nieinwazyjny i rzadko zdarzają się powikłania, ale zdecydowanie nie wolno wystawiać ciała człowieka na kilkukrotne promieniowanie w krótkim odstępie czasowym w trosce o jego zdrowie, a może nawet i życie.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.