Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego - co powinieneś wiedzieć przed badaniem? -
801
post-template-default,single,single-post,postid-801,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego – co powinieneś wiedzieć przed badaniem?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego – co powinieneś wiedzieć przed badaniem?

Problemy odcinka szyjnego kręgosłupa są w dzisiejszych czasach bardzo częste. Urazy tej okolicy mogą prowadzić do objawów obejmujących kończyny górne (drętwienie, mrowienie, pieczenie, niedowłady), głowę (ból, zawroty, szumy uszne) czy nawet klatkę piersiową (duszności). Przyczyn dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa jest wiele, najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym pozostaje jednak rezonans magnetyczny. Co warto o nim wiedzieć, zanim przystąpi się do badania?

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe o szerokim zastosowaniu. W skład każdej żywej komórki w ciele człowieka wchodzą atomy wodoru. Gdy zostaną one poddane działaniu silnego pola magnetycznego, emitują fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości, czyli oddają energię odbieraną przed urządzenie do rezonansu. Atomy wodoru poszczególnych tkanek oddają energię w różnym tempie, przez co z wysoką dokładnością można odróżnić zdrowe tkanki od chorych, w tym m.in.: zmiany pourazowe, zmiany zapalne czy nowotworowe.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa najczęściej wykonuje się celem określenia rozległości uszkodzeń po wypadkach, przy chorobie nowotworowej, w chorobie zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych oraz zmian w rdzeniu kręgowym. Dużą zaletą badania jest możliwość obrazowania nie tylko kości i stawów, ale również tkanek miękkich. To jedyne badanie umożliwiające bezpośrednie uwidocznienie rdzenia kręgowego.

Podczas rezonansu magnetycznego kręgosłupa pacjent leży nieruchomo na wąskim stole. Jeśli dźwięki wydawane przed urządzenie są drażliwe, można włożyć do uszu specjalne stopery. Ewentualne podanie środka cieniującego następuje chwilę przed badaniem, o ile istnieją ku temu wskazania. 

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego – co wykrywa i pokazuje?

W przeciwieństwie do wielu innych badań m.in. tomografii komputerowej czy RTG, podczas badania rezonansem magnetycznym nie jest stosowane promieniowanie rentgenowskie. Jak sama nazwa wskazuje, omawiana metoda wykorzystuje działanie pola magnetycznego i fale radiowe. Z kolei obraz powstaje uprzednim zebraniu przez komputer sygnałów, które powstają wskutek oddziaływania czynników fizycznych na protony, które przecież są częścią składową atomów zawartych w ciele każdego człowieka.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego wykorzystywana bywa np. w stanach ostrych, gdzie przy jego pomocy można wykryć odpowiednie zmiany pourazowe m.in. stłuczenia i obrzęki rdzenia kręgowego.

Co dokładnie pokazuje rezonans kręgosłupa szyjnego?

·         ucisk na centralną część układu nerwowego,

·         obecność potencjalnych zmian nowotworowych w rdzeniu kręgowym,

·         wykrycie zmian demielinizacyjnych, które są typowe np. dla stwardnienia rozsianego,

·         procesy zapalne w obrębie rdzenia,

·         odpowiednie defekty naczyniowe pod postacią malformacji.

Technika rezonansu magnetycznego pozwala na szybkie, a także precyzyjne rozpoznanie zarówno zmian nowotworowych jak i procesów zapalnych i defektów naczyniowych. Dzięki badaniu możliwe jest również przeanalizowanie struktur kostnych w badaniach MR.

Czy rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa jest bezpieczny?

Badanie rezonansem magnetycznym jest w pełni bezpieczne – nawet, jeśli dotyczy tak delikatnej struktury, jaką jest odcinek szyjny kręgosłupa.

W jego trakcie nie dochodzi bowiem do emitowania niekorzystnego promieniowania jonizującego czy rentgenowskiego, jakie dają RTG czy tomografia komputerowa. Pole magnetycznie nie wpływa na funkcjonowanie tkanek, może być powtarzane wielokrotnie i nie powoduje pogorszenia stanu zdrowia czy samopoczucia. MRI kręgosłupa mogą wykonywać nawet kobiety w ciąży (choć zaleca się odczekanie do II trymestru). 

MRI kręgosłupa szyjnego – kiedy warto go zrobić?

Diagnostyka obrazowa kręgosłupa szyjnego (z uwzględnieniem nowych technik obrazowania) jest konieczna przede wszystkim przy dolegliwościach bólowych szyi i głowy nieznanego pochodzenia, a także przy wszelkich objawach kończyn górnych, gdy ich przyczyny nie są znane. Do głównych wskazań zaliczamy również: rozszczep kręgosłupa, osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych, zaburzenia czucia, wady wrodzone i wady rozwojowe kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przebyte urazy głowy i szyi.

Ze względu na duże pole obrazowania i wielopłaszczyznowość badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa pozwala ocenić kanał kręgowy, wszystkie elementy segmentów kręgosłupa oraz okoliczne tkanki miękkie. Zawsze warto wykonać badanie po przebytych operacjach kręgosłupa. Z kolei przeciwwskazania obejmują: obecność metalowych elementów w ciele, rozrusznik, implant ślimakowy oraz neurostymulatory. Sam rezonans kręgosłupa szyjnego trwa 10-20 minut.

U kogo można wykonać rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa?

Badanie, które wykonywane jest z wykorzystaniem metody rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, wykonuje się u pacjentów w każdym wieku. Także u kobiet w ciąży, ale z wyłączeniem pacjentek, które są w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Niemniej, aby nie doszło do zakłóceń, a obraz był dokładny, pacjent musi nieustannie pozostawać w bezruchu.

Rezonans magnetyczny to technika całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna, dzięki czemu nie istnieje wiele przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Natomiast wykonanie badania z wykorzystaniem tej metody może uniemożliwić obecność w ciele pacjenta np. metalowych struktur jak rozrusznik serca, implant ślimakowy bądź protezy. Jednak coraz częściej do wykonywania tego rodzaju elementów, coraz częściej wykorzystuje się takie materiały, które nie stanowią potencjalnego przeciwwskazania do przeprowadzenia badania rezonansu magnetycznego.

Jak przygotować się do badania?

Na ogół do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa nie należy się specjalnie przygotowywać. Wszystkie zalecenia daje wcześniej personel medyczny, w zależności od tego, czy będzie podany kontrast czy nie. Przed wykonaniem rezonansu kręgosłupa zaleca się unikanie przyjmowania leków oraz ograniczenie spożywania pokarmów. Jeśli użyty ma być środek kontrastujący, pacjent powinien pozostać na czczo. Kilka dni przed wykonaniem rezonansu magnetycznego zaleca się ocenę poziomu kreatyniny. Udając się do placówki wykonującej badanie należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań obrazowych oraz dowód tożsamości. Najlepiej pozostawić w domu wszystkie metalowe elementy garderoby i biżuterię, a także pozbyć się implantu ślimakowego. Pacjent wypełnia ankietę i udaje się na rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Rezonans odcinka kręgosłupa szyjnego – dlaczego jest tak istotny?

Wyniki badania rezonansu kręgosłupa szyjnego najczęściej do odbioru pacjenta są po siedmiu dniach od momentu wykonania badania. Dzięki zdjęciom trójwymiarowym, a także dokładnym filmom możliwe jest sporządzenie precyzyjnego opisu odpowiednich dolegliwości.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego przede wszystkim wykonuje się, by wskazać odpowiednią przyczynę wszelkich dolegliwości, jakie zgłasza pacjent. Ponadto dzięki niemu możliwe jest ocenienie ewentualnych uszkodzeń wskutek przebytych urazów. Badanie rezonansem, to także bardzo solidna metoda kwalifikacji w ramach zabiegów chirurgicznych, do jakich każdy chirurg może się dzięki badaniu lepiej przygotować.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.