Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przydatne informacje -
757
post-template-default,single,single-post,postid-757,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przydatne informacje

Bóle kręgosłupa dotykają wiele osób. Często są one wynikiem siedzącej pracy i niewielkiej aktywności fizycznej. Mogą prowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa oraz elementów układu ruchu, dlatego bardzo ważna jest możliwie jak najwcześniejsza diagnoza. Szczegółowym badaniem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa. Dowiedz się, jak wygląda takie badanie, ile trwa oraz ile kosztuje.

Jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa (MR, RM, NMR, MRI) to szczegółowe badanie obrazowe, które pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć poszczególne odcinki kręgosłupa i ocenić stan tkanki kostnej oraz tkanek miękkich. Dzięki niemu szybko można wykryć zmiany zapalne lub nowotworowe oraz wszelkie nieprawidłowości.

Badanie uwidacznia:

  •   poszczególne kręgi,
  •   krążki międzykręgowe,
  •   zawartość kanału kręgowego,
  •   obraz rdzenia kręgowego.

 

Zastanawiasz się, jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa? Pole magnetyczne prowadzi do równoległego układania się atomów ludzkiego organizmu. Fale radiowe docierają zaś do tkanek i odbijają się. Trafiają one do aparatu i komputera, a następnie obrazowane są jako grafika na ekranie.

Specjalny tomograf – część aparatu MR  przypominająca cylinder – pobudza jądra atomów wodoru w organizmie ludzkim. Elektromagnes tworzy pole magnetyczne i prowadzi do magnetyzacji. Protony w organizmie ludzkim zmieniają na chwilę swoje położenie i emitują fale. Fale wychwytywane są przez aparat i trafiają do komputera.

Ile trwa rezonans magnetyczny kręgosłupa i jak się do niego przygotować?

Pamiętaj, że na czas badania musisz pozbyć się garderoby z metalowymi przedmiotami, kolczyków, pierścionków i inne biżuterii, kart z paskiem magnetycznym czy telefonu komórkowego. Rezonans magnetyczny kręgosłupa najczęściej trwa 15-30 minut. Pacjent w tym czasie nie może się ruszać, ponieważ to mogłoby zafałszować obraz. W czasie badania słyszalny jest pukający dźwięk (jego natężenie przypomina wirowanie pralki). Gabinety czasami udostępniają słuchawki, które wytłumią ten hałas. Dzieciom przed badaniem może zostać podany środek uspokajający. Czasami niezbędne jest podanie pacjentowi środka kontrastującego (ważne jest, aby nie był na niego uczulony).

Ile kosztuje rezonans magnetyczny kręgosłupa?

W prywatnych gabinetach można wykonać rezonans magnetyczny  kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego oraz piersiowego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.