11 wrz Rezonans magnetyczny głowy – co powinieneś o nim wiedzieć
Rezonans magnetyczny (powszechnie znany też pod skrótem MRI) to jedno z najdoskonalszych i najbardziej dokładnych badań, które pozwala na bardzo szczegółową diagnostykę. Jedną z odmian tego badania jest rezonans magnetyczny głowy, dzięki któremu można „zajrzeć” w głąb czaszki. Dzięki niemu można zobaczyć nie tylko elementy samego szkieletu, ale także mózg, tkanki miękkie, nerwy i naczynia krwionośne oraz narządy zmysłów i ich otoczenie.
Dlatego zdiagnozowanie wielu schorzeń i chorób głowy jest możliwe tylko dzięki tej metodzie. MRI głowy wykrywa między innymi tętniaki mózgu, udary, zmiany padaczkowe, zaburzenia krążenia czaszkowego, wodogłowie, wady i choroby mózgu czy przysadki mózgowej i wiele innych. Współczesna medycyna nie jest w stanie funkcjonować bez tego narzędzia.
Wskazania i przeciwwskazania do MRI głowy
Rezonans magnetyczny głowy powinien być zlecony przy jakimkolwiek podejrzeniu urazów, schorzeń i chorób występujących w obrębie głowy. Dlatego też do głównych wskazań wykonania tego badania zalicza się: nawracające bóle głowy o nieokreślonej przyczynie zawroty głowy szumy uszne zaburzenia równowagi częste omdlenia zaburzenia widzenia drgawki nieprawidłowe reakcje na bodźce urazy głowy zaburzenia hormonalne, których przyczyna może tkwić w nieprawidłowym funkcjonowaniu przysadki mózgowej choroby naczyniowe mogące prowadzić do udaru zmiany w zachowaniu, które mogą wskazywać na degenerację tkanki mózgowej podejrzenie nowotworu mózgu, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, guza rdzenia kręgowego, zapalenia mózgu bądź opon mózgowo – rdzeniowych, chorób oczodołu. Dodatkowo lekarz może skierować na MRI w sytuacji, gdy obrazy z tomografii komputerowej nie są wystarczające, gdy wykryto zmiany innymi metodami, a rezonans magnetyczny głowy ma określić ich zaawansowanie i zasięg lub gdy potrzebna jest kontrola procesu gojenia, schorzeń czy stanu zdrowia po przebytych zabiegach.
Jak widzimy z powyższej listy rezonans magnetyczny głowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Jednak nie może być przeprowadzony w każdej sytuacji. Do głównych przeciwwskazań tej metody diagnostycznej zalicza się: wszczepiony rozrusznik serca, ciała obce w organizmie (implanty, endoprotezy, senty, śruty – zwłaszcza gdy są wykonane z materiałów ulegających namagnesowaniu), tatuaże wykonane barwnikami z metalicznymi drobinkami, metalowa wkładka antykoncepcyjna. Dodatkowo MRI głowy nie zaleca się kobietom w pierwszym trymestrze ciąży oraz osobom pracującym przy obróbce metali.
Przygotowanie do badania i przebieg MRI głowy
Rezonans magnetyczny głowy wymaga określonych przygotowań. Przede wszystkim pacjent powinien być na czczo. Dodatkowo – jeżeli badanie jest wykonywane z kontrastem (w celu poprawy widoczności) – to zaleca się wykonanie badania kreatyniny (kontrast obciąża nerki, więc powinny one działać w sposób prawidłowy). Inne obowiązujące zasady to: zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów, biżuterii, okularów i wszelkich ozdób, zrezygnowanie z makijażu i lakieru do włosów, wyjęcie z kieszeni telefonu komórkowego, kart płatniczych i kluczy. Natomiast ubranie powinno być wygodne, przewiewne i pozbawione metalowych elementów. Dodatkowo należy poinformować lekarza o ewentualnej klaustrofobii, co może skutkować podaniem leków uspokajających.
Samo badanie jest bezbolesne i nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Pacjent zostaje poproszony o położenie się na specjalnym łóżku, a następnie zostaje wsunięty do komory przypominającej tunel. Badanie trwa od 10 do 30 minut, podczas którego pacjent jedynie leży i ewentualnie wykonuje polecenia osoby przeprowadzającej badanie (na przykład o konieczności wstrzymania oddechu). Radiolog wykonujący MRI głowy przebywa w oddzielnym pomieszczeniu, ale jest w stałym kontakcie głosowym z pacjentem. Uzyskane wyniki są poddawane specjalistycznej interpretacji.
Rezonans magnetyczny głowy to bardzo nowoczesne badanie, które pomaga w diagnostyce wielu chorób. Nie należy się go bać, gdyż wczesna i dokładna diagnostyka może uratować życie.
Sorry, the comment form is closed at this time.