Rezonans magnetyczny głowy a migreny -
850
post-template-default,single,single-post,postid-850,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Rezonans magnetyczny głowy a migreny

Rezonans magnetyczny głowy a migreny

Rezonans magnetyczny należy do grona najbardziej innowacyjnych, rzetelnych i dokładnych badań obrazowych w dzisiejszych czasach. Jest w stanie uwidocznić niemal każdą tkankę ludzkiego ciała, potwierdzając lub wykluczając jej patologie. Z tego względu coraz częściej pacjenci decydują się na wykonanie badania MR do diagnostyki bólów migrenowych. Jak wygląda to w praktyce?

 

Podłoże migreny – to nie tylko ból

Migrena, choć kojarzy się głównie z silnym bólem głowy, posiada patologiczne podłoże anatomiczne. W trakcie licznych badań udowodniono, że pacjenci z migreną wykazują jednocześnie drobne uszkodzenia tkanki nerwowej w mózgu, szczególnie w obrębie istoty białej. Przypominają one mikroudary i to właśnie one są źródłem przykrych objawów, takich jak ból, drażliwość czy nadwrażliwość na hałasy i światło.

Zmiany anatomiczne zauważalne są zwłaszcza w przypadku pacjentów wykazujących migrenę z aurą, czyli u takich, u których napad bólu jest poprzedzony szeregiem specyficznych objawów zwiastujących.

 

Rezonans magnetyczny głowy – diagnostyka migreny

Każdy silny lub niepokojący ból głowy może stanowić wskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego. W przypadku migren kwalifikowani są pacjenci, którzy od lat zmagają się z tym problemem, a ból pojawia się przynajmniej 4 razy w miesiącu. Spotkać można jednak bardziej zapobiegawczych lekarzy, którzy zlecą badanie mimo niespełnienia tych warunków.

W trakcie rezonansu magnetycznego głowy można zaobserwować m.in.:

  • zmiany ogniskowe, w tym niedokrwienne
  • zmiany w układzie naczyniowym
  • mikrouszkodzenia tkanki nerwowego

Wszystkie powyższe patologie mogą wystąpić u pacjentów z wieloletnią migreną bądź angiopatią nadciśnieniową.

 

Ból głowy – kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny głowy powinien być wykonany w następujących przypadkach:

  • nietypowe bóle głowy (zwłaszcza migrenowe lub napięciowe), nagle zmieniające lokalizację lub intensywność
  • przewlekłe bóle głowy niereagujące na leczenie zachowawcze
  • podejrzenie, że ból głowy wynika z patologii ośrodkowego układu nerwowego, takich jak guzy, tętniaki i malformacje naczyniowe
  • ból głowy jest tak intensywny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie

Wyniki rezonansu magnetycznego zawsze należy skonsultować z lekarzem neurologiem.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.