Rezonans magnetyczny dla osób otyłych -
836
post-template-default,single,single-post,postid-836,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Rezonans magnetyczny dla osób otyłych

Rezonans magnetyczny dla osób otyłych

Rezonans magnetyczny z całą pewnością należy do najczęściej wykorzystywanych i rzetelnych metod badania obrazowego. Ma szerokie zastosowanie – dzięki niemu jesteśmy w stanie uwidocznić każdą strukturę anatomiczną ludzkiego ciała. Nierzadko jego wynik jest kluczowy w ustalaniu rozpoznania czy wdrażaniu leczenia. Pewne problemy mogą pojawić się w przypadku osób otyłych, jednak współcześnie znaleziono rozwiązanie tej sytuacji.

 

Budowa rezonansu magnetycznego

Aby wiedzieć skąd biorą się trudności podczas badania w przypadku osób otyłych, najpierw należy poznać ogólną budowę urządzenia do rezonansu. Głównym elementem jest kapsuła, do której wsuwa się blat z leżącym nieruchomo pacjentem. Wewnątrz znajdują się silne elektromagnesy, które wpływają na właściwości protonów budujących ciało człowieka. To zaś umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu.

Co istotne – otwór, przez który wsuwa się pacjenta ma zazwyczaj 50-60 cm, zaś maksymalne obciążenie blatu wynosi około 150 kg. Sprawia to, że niektóre osoby otyłe spotykają się z niemałym wyzwaniem chcąc skorzystać z badania MR.

 

Osoby otyłe a rezonans magnetyczny

Osoby otyłe, które chcą wykonać badanie MR powinny najpierw upewnić się, że w danej placówce znajdują się urządzenia przystosowane do ich potrzeb. Dzięki postępowi medycyny w ostatnich latach coraz częściej wybiera się aparaty o średnicy do 70 cm, dzięki czemu pomieszczą pacjenta o obwodzie ciała około 140 cm. Także blaty zostały wzmocnione, wytrzymując obciążenia nawet do 200 kg.

Dzięki temu także osoby otyłe mogą korzystać z badań obrazowych celem oceny swojego stanu zdrowia. Niektóre placówki medyczne dodatkowo oferują możliwość wcześniejszego “przymierzenia” urządzenia, czyli sprawdzenia, czy pacjent mieści się w otworze. Ma to zastosowanie, gdy istnieje podejrzenie utkwienia wewnątrz i pozwala uniknąć zbędnego stresu.

 

Otyłość nie jest problemem podczas badań obrazowych

Podsumowując, otyłość nie stanowi współcześnie przeszkody w wykonywaniu większości badań obrazowych. Ważne jest jedynie, aby wybrać placówkę dysponującą odpowiednimi urządzeniami. Gwarantują one prawidłową pracę także w przypadku znaczących ciężarów.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.