Rezonans magnetyczny a kolczyki - czy należy wszystkie zdjąć? -
834
post-template-default,single,single-post,postid-834,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Rezonans magnetyczny a kolczyki – czy należy wszystkie zdjąć?

Rezonans magnetyczny a kolczyki – czy należy wszystkie zdjąć?

Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym, do którego należy się odpowiednio przygotować. Istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania, a jednym z nich jest noszenie metalowych elementów na ciele lub wszczepionych implantów. Mowa zwłaszcza o rozruszniku serca, ale również o ozdobach, biżuterii czy metalowych gwoździach stabilizujących.

 

Kolczyki a rezonans magnetyczny

Podczas badania rezonansem magnetycznym wykorzystuje się naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Specjalne magnesy wprawiają protony budujące każdą strukturę organizmu w ruch, jednak oddziałują również na metalowe elementy znajdujące się w polu badania. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do rezonansu magnetycznego należy zdjąć całą biżuterię, w tym: obrączkę, pierścionki, naszyjniki, metalowe spinki do włosów, bransoletki, a także kolczyki.

Należy usunąć kolczyki z całego ciała, nie tylko z uszu. Nawet, jeśli badanie ma dotyczyć wyłącznie głowy. Wszystko zależy oczywiście od określenia materiału, z którego wykonano biżuterię. Dozwolone są tworzywa, które nie przewodzą prądu elektrycznego, a więc: tytan i jego stopy oraz nitinol. Przed przystąpieniem do badania należy mieć jednak pewność, że kolczyki zostały wykonane wyłącznie z tych materiałów i nie zawierają żadnych domieszek.

 

Metalowe kolczyki podczas badania MR – konsekwencje

Wskutek silnego pola magnetycznego oddziałującego na metalowe elementy (także kolczyki) znajdujących się w ciele pacjenta może dojść do obniżenia wartości diagnostycznej uzyskanego obrazu. Pojawią się tzw. artefakty, które utrudniają lekarzowi ocenę i wystawienie słusznej diagnozę. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wystąpienia poważnych powikłań powstałych w efekcie rozgrzania kolczyków.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego należy zdjąć wszystkie metalowe elementy, także kolczyki. Ze względów bezpieczeństwa należy tego dokonać nawet wtedy, gdy kolczyki wykonane są z tytanu czy nitinolu. Wszystko dlatego, że możemy nie mieć całkowitej pewności co do szczegółowego składu biżuterii. Zdjęcie kolczyków zajmie nam jedynie chwilę, a dzięki temu zyskamy gwarancję bezpieczeństwa.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.