Rezonans klatki piersiowej — w jakim celu, kiedy jest zalecany? -
819
post-template-default,single,single-post,postid-819,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Rezonans klatki piersiowej — w jakim celu, kiedy jest zalecany?

Rezonans klatki piersiowej — w jakim celu, kiedy jest zalecany?

Rezonans magnetyczny to badanie pozwalające zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu. Precyzyjnie analizuje stan kości oraz tkanek miękkich. Czy badanie jest bezpieczne? Kiedy jest zalecane i czy są ku niemu przeciwwskazania? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat rezonansu magnetycznego.

Rezonans klatki piersiowej — co to?

Rezonans magnetyczny klatki piersiowej pozwala na zajrzenie w głąb ludzkiego ciała. To niezwykle precyzyjne, bezbolesne badanie zwane również jako RM lub MRI wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ludzkie ciało. Do przeprowadzenia badania konieczne są także fale radiowe i komputer. 

Po znalezieniu się w tomografie, czyli polu magnetycznym, tkanki ludzkiego ciała zaczynają wysyłać krótkie, ale konkretne sygnały. Spowodowane jest to tym, że protony wodoru (czyli składnik wody, będącej głównym budulcem ludzkiego organizmu) pod wpływem pola magnetycznego układają się równolegle do niego, a kolejno wysyłają fale, odbierane przez aparat. Fale te zostają przetwarzane i odwzorowane na ekranie komputera w formie obrazu.

Kiedy zalecane jest wykonanie rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny klatki piersiowej to badanie wykonywanie dość rzadko. Do oceny stanu i prawidłowości funkcjonowania organów klatki piersiowej częściej zlecana jest bowiem tomografia komputerowa. Badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego stosowane jest głównie w przypadku nowotworów płuc oraz tych, które naciekają na ściany klatki piersiowej.

Ignorowanie przez pacjentów pierwszych objawów choroby i długie kolejki oczekiwania na refundowany rezonans sprawiają, że rak płuc należy do częstych powodów śmierci wśród Polaków.

Warto więc udać się na to badanie, nawet na własną rękę gdy dokucza nam uciążliwy kaszel, duszności, płytki, świszczący oddech i gdy pojawiła się nagła utrata wagi.

Rezonans magnetyczny — bezpieczeństwo i przeciwskazania do wykonania badania

Rezonans magnetyczny to badanie, które jest w pełni bezpieczne.

Niestety nie każdy pacjent może z niego skorzystać. Przeciwskazaniami do wykonania badania są m.in.:

  • metalowa zastawka serca;
  • implant uszny;
  • protezy ortopedyczne z metalu;
  • metalowe protezy dentystyczne;
  • wkładka domaciczna;
  • neurostymulator;

Wykonanie badania u pacjenta, w którego ciele znajdują się jakiekolwiek metalowe ciała obce, jest niebezpieczne. Może skutkować przesunięciem się metalowego elementu, poparzeniem ciała, a nawet śmiercią pacjenta.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.