Jak działa rezonans magnetyczny? Kiedy się przydaje? -
793
post-template-default,single,single-post,postid-793,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Jak działa rezonans magnetyczny? Kiedy się przydaje?

Jak działa rezonans magnetyczny? Kiedy się przydaje?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (RM, MRI) wciąż pozostaje najskuteczniejszym i najdokładniejszym badaniem współczesnej medycyny z zakresu diagnostyki obrazowej. Cechuje się wysoką precyzją i umożliwia w nieinwazyjny sposób ocenić stan wszystkich narządów wewnętrznych.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Zasada działania rezonansu magnetycznego jest prosta. Rezonans magnetyczny wykorzystuje zjawisko obecności w organizmie człowieka atomów wodoru. Wchodzą one w skład każdej komórki ciała i zawierają wewnątrz jeszcze mniejsze cząsteczki. Są to protony wodoru. Gdy zostaną poddane działaniu pola magnetycznego emitowanego przez aparat do rezonansu, oddają skierowaną na nie energię w postaci fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości. Niektóre komórki oddają fale szybciej niż inne, co przekłada się na uzyskanie obrazu na ekranie. W zależności od rodzaju tkanki komórki otrzymują różny kolor, dzięki czemu można odróżnić chore od zdrowych.

Wbrew panującym przekonaniom i krążącym mitom – badanie jest w pełni bezpieczne. Nie wiąże się z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, których obawiają się pacjenci, a pole magnetyczne (natężenie i energia) jest ściśle kontrolowane.

Sporadycznie może wystąpić reakcja alergiczna wskutek podania środka kontrastującego. Rezonans magnetyczny można powtarzać w krótkich odstępach czasu, w zależności od potrzeb. Wyniki otrzymuje się w postaci wydruku.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonansem magnetycznym można zdiagnozować naprawdę wiele chorób i schorzeń, takich jak m.in.:

 • nowotwory mózgu,
 • niektóre schorzenia nerek,
 • zaburzenia neurologiczne, np. choroba Alzheimera, zawroty głowy niewiadomego pochodzenia,
 • choroba zwyrodnieniowa,
 • kontuzje – skręcenia, zwichnięcia, złamania,
 • niezdiagnozowane trudności z oddychaniem,
 • ból kręgosłupa,
 • schorzenia układu pokarmowego lub moczowo-płciowego.

Badanie RM umożliwia uwidocznienie tętniaków, malformacji tętniczo-żylnych czy naczyniaków. Można z jego pomocą stopień zwężenia naczyń krwionośnych. Uznaje się, że to najlepsze badanie oceniające patologie w tkankach miękkich całego organizmu.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Obrazowanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne i bezbolesne. Trwa od 15 do 45 minut, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i obserwowanej okolicy ciała. Powinno być wykonane na czczo, jednak nie należy rezygnować ze stale przyjmowanych leków. Gdy celem zabiegu jest ocena stanu naczyń krwionośnych (np. zaawansowania zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych) konieczne staje się dożylne podanie osobie badanej środka kontrastowego.

Badanie MRI zaczyna się od usunięciem metalowych elementów, często miejsce ma założenie jednorazowej odzieży szpitalnej. Personel medyczny dba o komfort pacjenta, dlatego należy zgłaszać im wszelkie obawy. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, wsuwanym następnie do dużej maszyny przypominającej kształtem okrąg. Znajduje się w polu magnetycznym. Urządzenie ma możliwość samodzielnego obracania się wokół pacjenta, dlatego można zobrazować tkanki każdej strony ciała bez zmiany pozycji. Po podaniu kontrastu mogą pojawić się chwilowe skutki uboczne, takie jak nudności czy ból głowy, jednak szybko mijają.

W trakcie rezonansu magnetycznego należy pozostać nieruchomo. Aby uniknąć nadmiernych ruchów pacjenta, w niektórych sytuacjach badanie MR wykonuje się po podaniu środków uspokajających – np. w przypadku dzieci lub osób z klaustrofobią (w skrajnych przypadkach stosuje się metodę znieczulenia ogólnego). W razie wyraźnych wskazań można je wykonać u chorych nieprzytomnych. Po uzyskaniu szczegółowych obrazów stół jest wyciągany z urządzenia, a pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

 • Aparat słuchowy, implanty ślimakowe
 • rozrusznik serca
 • klipsy naczyniowe
 • metalowe elementy w ciele, np. aparaty ortodontyczne
 • metalowe elementy stroju.

Choć użycie rezonansu magnetycznego jest bezpieczne, istnieje kilka przeciwwskazań związanych z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych.

Tego typu akcesoria mogą utrudniać uzyskanie wyraźnego obrazu. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego, jednak nie zaleca się jego wykonywania w I trymestrze. Dodatkowo u ciężarnych nie podaje się kontrastu. Choć nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, warto na badanie przyjść bez makijażu – nie należy używać wcześniej lakieru do włosów czy paznokci, kosmetyków kolorowych czy balsamu rozświetlającego.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.