Informacje dla pacjenta | EuroRadiology
478
page-template-default,page,page-id-478,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Informacje dla pacjenta

Rezonans Magnetyczny Gdańsk, Gdynia | Rezonans Magnetyczny Głowy, Kręgosłupa z Kontrastem |

1. Co to jest rezonans magnetyczny (MR) i do czego służy?

Jest to najnowocześniejsza metoda badania wykorzystująca naturalne właściwości magnetyczne tkanek ludzkiego ciała. Metoda jest bezpieczna, gdyż nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego (jak tomograf komputerowy  – TK). Metoda nadaje się praktycznie do badania wszystkich narządów, a najlepiej sprawdza się w badaniu układu nerwowego, tkanek miękkich oraz stawów. Dzięki tej metodzie wyraźnie widoczne są różnice między tkanką chorą i zdrową. Metoda jest bezpieczna i można ją stosować u dzieci i kobiet w ciąży.

 

2. Przygotowanie do badania MR

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Badanie MR jest bezpieczne, całkowicie bezbolesne i nie zakłóca aktualnego leczenia farmakologicznego. Nie wymaga bycia na czczo nawet jeśli zachodzi potrzeba podania środka kontrastowego. Środki kontrastowe stosowane w badaniu MR nie wchodzą w interakcje z lekami i są wydalane przez organizm.  Dla bezpieczeństwa pacjenta przed procedurą z użyciem środka kontrastowego wykonujemy, na miejscu w pracowni badanie krwi, aby ocenić poziom kreatyniny. Zajmuje to tylko kilka minut, a dzięki temu nie musisz już martwić się jeśli nie wykonałeś tego wcześniej. Badanie to sprawdza funkcję nerek i pozwala upewnić się , że środek kontrastowy zostanie wydalony prawidłowo. Na badanie należy zgłosić się, o ile to możliwe, w ubraniu pozbawionym elementów metalowych. A w przypadku MR głowy należy zgłosić się bez makijażu oraz nie używać lakieru do włosów, gdyż zawarte w nich drobinki metalu w znacznym stopniu pogarszają jakość wykonanego badania. Na badanie należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną (wypisy ze szpitali, wyniki badań obrazowych).

 

3. Przebieg badania

Każdego Pacjenta umawiamy na określoną w rezerwacji godzinę.

Choć bardzo się staramy czasem Pacjenci potrzebują więcej czasu niż byliśmy to w stanie przewidzieć, więc Twoje badanie może się trochę opóźnić. Weź to proszę pod uwagę i przygotuj sobie odrobinę czasu, humoru i empatii.

Na wstępie zapraszamy Państwa do Rejestracji, gdzie pomagamy wypełnić niezbędne dokumenty. Tutaj też zapoznajemy się z posiadaną przez Państwa dokumentacją medyczną. Im więcej informacji będą nam w stanie Państwo przekazać tym lepiej będziemy w stanie odpowiedzieć na pytania kliniczne stawiane przez leczących Państwa specjalistów.  

Następnie udajecie się do Pracowni Rezonansu. To tu dzieje się to co najważniejsze.

Na podstawie dokumentów wypełnionych lub dostarczonych do rejestracji nasi specjaliści określają wstępnie protokół badania, który może również obejmować podanie środka kontrastowego, w takim przypadku opiekę nad Państwem przejmuje nasza pielęgniarka.

Jeśli Państwo nie posiadają aktualnego (do 1 msc) badania poziomu kreatyniny, to nic nie szkodzi, wykonujemy badanie na miejscu, trwa to tylko kilka minut.

Do pracowni MR nie wolno wnosić telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków, aparatów słuchowych, kluczy oraz innych urządzeń elektronicznych i przedmiotów metalowych gdyż ulegną one uszkodzeniu w silnym polu magnetycznym.

Przed badaniem należy usunąć aparaty słuchowe, okulary, ruchome protezy dentystyczne oraz protezy ortopedyczne.

Wszystkie przedmioty osobiste możecie państwo pozostawić w zamykanej na klucz szatni, kluczyk jest ze specjalnych materiałów i możecie go Państwo zabrać ze sobą na badanie MR.

Badanie MR trwa od 15 do 90 min, w zależności od rodzaju badania.

Jest bezbolesne, najczęściej pacjent leży na plecach.

W trakcie badania nie można się poruszać.

W trakcie badania może być wymagane podanie środka kontrastowego – decyzję o konieczności podania kontrastu podejmuje zawsze specjalista radiolog nadzorujący badanie.

Czasem wymagane jest chwilowe wstrzymanie oddechu.

Nasz aparat MR dysponuje unikalnym systemem redukcji stresu, który pokazuje pełnię swoich możliwości w przypadku badania dzieci.

W trakcie badania Pacjenci mogą słuchać muzyki oraz oglądać relaksujące filmy i bajki (szczególnie polecane dla dzieci), a specjalny system oświetlenia dostosowuje otoczenie do Twoich upodobań i potrzeb. Nie ma też przeszkody żeby dzieciom przy badaniu towarzyszyli rodzice.

4. Po badaniu i co dalej

Po zakończeniu badania, jeśli odbyło się ono z podaniem środka kontrastowego nasza Pielęgniarka usunie Państwu dostęp do żyły i założy opatrunek. Następnie zapraszamy Państwa z powrotem do Rejestracji, gdzie można chwilę odpocząć. Wskazane jest aby pozostali Państwo jeszcze przez ok 10-20 min, w tym czasie nagrywamy dla Państwa płytę CD z badaniem. Preferowana przez nas forma przekazania wyniku badania to wysłanie go zaszyfrowanym e-mailem. Wynik najczęściej wysyłamy następnego dnia, czasem jeśli sytuacja tego wymaga potrzebujemy więcej czasu w takiej sytuacji zostaniecie Państwo poinformowani o planowanym czasie otrzymania wyniku.

U nas nie musicie Państwo przychodzić 2 razy – na badanie i po odbiór wyniku. Wynik badania znajdziecie Państwa tam gdzie chcecie a nie tam gdzie musicie być.

Istnieje możliwość innej formy odbioru wyniku, wszystko możecie Państwo uzgodnić w recepcji.

Jeśli wykupili Państwo standard obsługi VIP, wraz z konsultacją specjalisty Państwa Opiekun skontaktuje się z Państwem w celu umówienia terminu wizyty i omówienia wyniku badania.

5. Wskazania do badania MR

Badania rezonansu magnetycznego mózgowia i angio-MR

Wskazania do badań rezonansu magnetycznego mózgowia i naczyń wewnątrzczaszkowych obejmują zaburzenia budowy i funkcji ośrodkowego układu nerwowego (np. bóle i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia widzenia, omdlenia, padaczka, zmiany rozrostowe).

Umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia

  • zmiany nowotworowe (guzy pierwotne i przerzuty),
  • choroby neurodegeneracyjne,
  • procesy zapalne i zmiany pozapalne,
  • choroby demielinizacyjne, np. stwardnienie rozsiane,
  • zmiany naczyniopochodne,
  • wady rozwojowe,
  • zmiany pourazowe,
  • ocena nerwów czaszkowych,
  • malformacje i anomalie naczyń mózgowych,

 

Badania rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej i okolicy przysadkowo-podwzgórzowej – wymaga podania środka konrastowego.

Wskazania do badań MRI przysadki mózgowej i podwzgórza są takie objawy kliniczne jak: patologiczna otyłość, zaburzenia miesiączkowania i niepłodność u kobiet, mlekotok, zaburzenia wzrostu, zaburzenia widzenia.

Badanie umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • guzów przysadki i okolicy siodła tureckiego,
  • zaburzeń endokrynologicznych (niedoczynność i nadczynność przysadki mózgowej),
  • zaburzenia widzenia związane z patologią skrzyżowania nerwów wzrokowych.

 

Badania rezonansu magnetycznego oczodołów

Wskazania do badań MRI obejmują między innymi: bóle gałki ocznej, wytrzeszcz, zmiany pourazowe gałki ocznej, zaburzenia widzenia.

Badanie umożliwia rozpoznanie, stopień zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • guzów gałek ocznych i oczodołów,
  • procesów zapalnych,
  • zmian mięśni gałkoruchowych w przebiegu choroby Graves-Basedowa,
  • zmian pourazowych.

 

Badania rezonansu magnetycznego twarzoczaszki

Umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach procesów rozrostowych, zapalnych i pourazowych zatok obocznych nosa, jamy nosowej, jamy ustnej, gardła, ślinianek oraz tkanek miękkich.

 

Badanie rezonansu magnetycznego szyi

Umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach procesów rozrostowych, zapalnych i pourazowych:

  • tkanek miękkich szyi, krtani, tarczycy i przytarczyc,
  • węzłów chłonnych w chorobach hematologicznych, przerzutach,
  • naczyń szyjnych i tętnic kręgowych.

 

Badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa (rdzenia i kanału kręgowego)

Wskazania kliniczne do badań MRI obejmują między innymi: bóle kręgosłupa (rwa barkowa i kulszowa), bóle klaki piersiowej, drętwienie kończyn, dysfunkcje pourazowe.

Badanie umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa,
  • urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego,
  • zmian nowotworowych (guzy pierwotne i przerzuty) kręgosłupa, kanału kręgowego i rdzenia,
  • zmian: niedokrwiennych, demielinizacyjnych, zapalnych rdzenia i kanału kręgowego
  • nacieki kręgów w przebiegu chorób hematologicznych – np. białaczki, chłoniaków, szpiczaka mnogiego,
  • wad rozwojowych kręgosłupa i struktur kanału kręgowego,
  • malformacji naczyniowych w kanale kręgowym.

 

Badania rezonansu magnetycznego jamy brzusznej.

MRI wątroby i dróg żółciowych (MRCP)

MRI trzustki

Badania MR wykonuje się w przypadkach wystąpienia takich objawów jak np.: bóle brzucha, brak apetytu, szybki spadek masy ciała, mdłości lub/i wymioty, żółtaczka, kolka nerkowa, powiększanie się obwodu brzucha)

Badanie umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • łagodnych i złośliwych zmiany ogniskowych wątroby – np. torbiel, naczyniak, gruczolak, ogniskowy rozrost guzkowy, rak wątrobowokomórkowy, przerzuty,
  • marskość wątroby – wykluczenie zmian nowotworowych w wątrobie marskiej,
  • procesy zapalne, ropnie,
  • hemochromatoza
  • ocena dróg żółciowych np. rak dróg żółciowych, kamica przewodowa, poszukiwanie przyczyn żółtaczki.
  • procesy zapalne, trzustki,
  • guzy łagodne i złośliwe trzustki,
  • anomalie rozwojowe trzustki.

 

Badanie rezonansu magnetycznego nerek

Wskazania kliniczne do badań MRI obejmują między innymi: bóle nerek przewlekłe, ostra kolka nerkowa, krwiomocz, obrzęki, zaburzenia oddawania moczu.

Badanie umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • łagodne i złośliwe guzy nerek,
  • procesy zapalne nerek i okołonerkowe,
  • wady rozwojowe.

 

Badanie rezonansu magnetycznego nadnerczy

Umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • guzów łagodnych i złośliwych,
  • krwawienia do nadnerczy.

 

Badanie rezonansu magnetycznego miednicy

Wskazania kliniczne do badanie MR to np.: problemy z oddawaniem moczu lub stolca, żylaki odbytu, u kobiet- problemy z płodnością, krwawienia z dróg rodnych, u mężczyzn -problemy z erekcją.

Badanie umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • zmian rozrostowych odbytnicy i okolicy okołoodbytniczej,
  • procesów zapalnych m.in. w chorobie Leśniowskiego-Crohna,
  • guzów pęcherza moczowego i jego otoczenia,
  • przetok pęcherzowo-jelitowych, pęcherzowo-pochwowych,
  • procesów zapalnych pęcherza i ich powikłań,
  • wad pęcherza moczowego,
  • nowotwory łagodne i złośliwe jajników, macicy i pochwy,
  • endometrioza,
  • wady wrodzone macicy,
  • podejrzenie raka gruczołu krokowego i oceny stopnia zaawansowania procesu rozrostowego.

 

Badanie rezonansu magnetycznego kości stawów, kości i otaczających tkanek miękkich

Wskazaniem do badania są: bóle, obrzęki stawów, ograniczenie ruchomości w stawach, dysfunkcje po przebytych urazach.

Badanie umożliwia rozpoznanie, ocenę stopnia zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia zmian w przypadkach:

  • zmian pourazowych i zwyrodnieniowo-przeciążeniowych (stłuczenia szpiku, uszkodzenia więzadeł, ścięgien, chrząstek)
  • procesów zapalnych,
  • martwice jałowe kości,
  • choroby reumatoidalne,
  • nowotwory kości i/lub przykostnych tkanek miękkich
  • ocena nerwów np. splotu barkowego, nerwu kulszowego.

6. Przeciwwskazania do badania MR

Przeciwwskazania bezwzględne w przypadkach obecności:

  • rozrusznika serca,
  • pompa insulinowa
  • sztucznej metalowej zastawki serca,
  • wewnątrzczaszkowych klipsów metalowych,
  • neurostymulatorów lub innych biostymulatorów,
  • aparatu słuchowego wszczepionego w uchu wewnętrznym lub środkowym
  • metalowych odłamków lub opiłków w gałce ocznej – przy podejrzeniu obecności ciała obcego, wskazana jest wcześniejsza konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich!

 

Przeciwwskazania względne lub zakłócenia obrazu mogą wystąpić w przypadku obecności:

  • metalowych klipsów operacyjnych na aorcie,
  • zastawki komorowej lub rdzeniowej w układzie nerwowym,
  • metalowych szwów chirurgicznych,
  • metalowych protez i zespoleń ortopedycznych,
  • metalowych odłamków w ciele lub skórze,
  • metalowych mostków zębowych,
  • innych wszczepionych metali,
  • pierwszy trymestr ciąży.

W przypadkach istnienia przeciwwskazań względnych lub wątpliwości o wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog nadzorujący badanie.

W przypadkach wątpliwych prosimy o kontakt z personelem Pracowni MR.

 

Uwaga! W chwili obecnej nie wykonujemy badania u dzieci wymagających znieczulenia ogólnego