30 lip Ile trwa rezonans magnetyczny?
W obecnych czasach próżno szukać badania równie popularnego, a jednocześnie skutecznego, co badanie rezonansem magnetycznym. Dzisiejsza technologia pozwala na wykrywanie w ten sposób wielu różnorakich schorzeń i przypadłości, jak również kontrolowania gojenia się urazów czy też innych kwestii tego rodzaju – można śmiało powiedzieć, że rezonans magnetyczny jest nad wyraz uniwersalny i wielu specjalistów nakazuje badanie rezonansu magnetycznego w przypadku licznych przypadłości lub ich podejrzeń.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przed przystąpieniem do tego badania trzeba spełnić kilka istotnych warunków, pamiętać o kilku ważnych rzeczach oraz zdawać sobie sprawę, z czym wykonanie badania tego rodzaju się wiąże, niezależnie od tego, czy mówimy o kwestii wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, czy na przykład jeśli chodzi o rezonans magnetyczny głowy.
Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ważnymi informacjami na ten temat.
Badanie rezonansu magnetycznego – jak się przygotować?
Przed przystąpieniem do badania trzeba oczywiście mieć skierowanie od lekarza specjalisty – bez tego nie może się obyć, ponieważ długotrwałe i częste promieniowanie wytwarzane przez rezonans magnetyczny oraz pole magnetyczne są kwestiami na dłuższą metę niezdrowymi dla ludzkiego organizmu.
W dniu wykonania badania należy stawić się mniej więcej piętnaście minut do pół godziny w określonym miejscu, a także pamiętać o tym, żeby w ciągu poprzedzających badanie dwóch godzin nie spożywać pokarmu – dzięki temu badanie będzie mogło być znacznie bardziej efektywne i przejrzyste.
Niezależnie od tego, czy będzie to rezonans magnetyczny kręgosłupa, rdzenia kręgowego czy też kolana albo głowy, ważne jest, żeby pamiętać o pozbyciu się wszelkiej biżuterii, okularów oraz innych akcesoriów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaburzyć efekty badania – jest to jednak kwestia, o której osoby zajmujące się przeprowadzeniem tego badania za każdym razem przypominają. Nie powinno się mieć na sobie również makijażu oraz lakieru do włosów, gdyż te kwestie także mogą nieco przeszkodzić.

Badanie rezonansem magnetycznym – co może wykazać np. rezonans magnetyczny kręgosłupa?
Rezonans kręgosłupa czy dowolnej innej części organizmu następuje, jak już wspomnieliśmy, na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Ów lekarz może zarządzić badanie rezonansu magnetycznego przez podejrzenia różnorakich przypadłości zdrowotnych kości, stawów, zatok czy innych elementów organizmu.
Niezależnie od skanowanego obszaru ciała, warto zdawać sobie sprawę, że silne pole magnetyczne pozwala na bardzo szczegółową analizę poszczególnych tkanek. Warto wykonać badanie obrazową metodą rezonansu magnetycznego zarówno kiedy podejrzewa się schorzenie kości czy stawów, jak również wtedy, gdy zależy nam na kontroli odpowiedniego gojenia się ran lub złamań. W trakcie badania bezwzględnym przeciwwskazaniem jest rzecz jasna kwestia wszelkich kolczyków i innych ozdób, ale poza tym można czuć się względnie bezpiecznie, nie zachowując rygoru pod innymi względami.
Warto wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii tomografia komputerowa ani rezonans magnetyczny nie wymagają bycia zupełnie na czczo.
Ile trwa rezonans magnetyczny? Czas trwania badania
Warto także wspomnieć o tym, jaki jest czas trwania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, kolana czy głowy. Jest on rzecz jasna uzależniony po części od tego, jaka dokładnie część ciała poddawana jest badaniu, ale w gruncie rzeczy przebieg badania nie jest przesadnie długi – ile trwa badanie rezonansem magnetycznym to często pojawiające się pytanie, a odpowiedź jest prosta: około dziesięciu do piętnastu minut.
Bardzo rzadko zdarza się, żeby stosowanie rezonansu magnetycznego głowy, rdzenia kręgowego czy kręgosłupa trwało dłużej. Jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa w praktyce? Pacjent kładzie się w specjalnym tunelu, a następnie pracownik obsługujący rezonans włącza maszynę. Nie jest to zatem nic skomplikowanego – rezonans magnetyczny MRI to w obecnych czasach kwestia dostępna dla wszystkich, stosunkowo mało kosztowna, a przy okazji typ badania, które jest nad wyraz wydajne i efektywne.
Sorry, the comment form is closed at this time.