05 kw. Co widać na rezonansie magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym zdecydowanie należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Umożliwia niezwykle precyzyjną obserwację tkanek organizmu ludzkiego, a tym samym rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości i chorób jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Warto wiedzieć, co widać na rezonansie magnetycznym, aby zawsze mieć pewność, w jakich sytuacjach okaże się dla nas przydatny.
Jak działa rezonans magnetyczny?
Urządzenie do rezonansu magnetycznego wykorzystuje fakt, że ludzkie ciało zbudowane jest z atomów posiadających właściwości magnetyczne. Po włączeniu wytwarza silne pole magnetyczne pobudzające do ruchu protony wodoru w ciele. Podczas poruszania się emitują one fale, które są sprawnie wychwytywane przez urządzenie, a następnie przetwarzane na obraz. To właśnie ten obraz widzimy na ekranie jako odzwierciedlenie tkanek wewnętrznych.
Jako że różne tkanki i organy w ciele mają inną budowę atomową, także emitowane przez nie fale będą się różnić. Dzięki temu możemy bez problemu odróżnić poszczególne struktury anatomiczne oraz zauważyć czy w ich obrębie miejsce mają patologie.
Co widać na rezonansie magnetycznym?
Na rezonansie magnetycznym widać wszystkie struktury ludzkiego organizmu, w tym także głowy. Badanie pozwala uzyskać bardzo dokładny obraz:
- ośrodkowego układu nerwowego, czyli rdzenia kręgowego i mózgowia
- obwodowego układu nerwowego
- wszystkich narządów wewnętrznych, m.in. płuc, trzustki, żołądka, wątroby, serca czy śledziony
- naczyń krwionośnych
- jamy brzusznej
- stawów
- mięśni, ścięgien i więzadeł
- kości
Jesteśmy w stanie zaobserwować czy powyższe struktury posiadają fizjologiczną budowę czy nie. Rozpoznamy guzy, narośla, nacieki, pęknięcia, złamania, a także wszelkie zmiany nowotworowe. Na podstawie rezonansu magnetycznego jesteśmy w stanie nawet ustalić czy tkanka kostna jest zmieniona zwyrodnieniowo. Badanie praktycznie nie ma ograniczeń.
Aby uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz tkanek, w tym także naczyń krwionośnych, wystarczy podać pacjentowi środek kontrastujący. Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego – zwłaszcza z kontrastem – należy jednak upewnić się, że pacjent nie posiada żadnych przeciwwskazań.
Sorry, the comment form is closed at this time.