Co jest dokładniejsze - rezonans magnetyczny czy tomografia? -
804
post-template-default,single,single-post,postid-804,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Co jest dokładniejsze – rezonans magnetyczny czy tomografia?

Co jest dokładniejsze – rezonans magnetyczny czy tomografia?

Specjalistyczne badania, jakimi jest rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to badania bardzo dokładne, posiadające szerokie zastosowanie w medycynie. Cała obecna diagnostyka opiera się na trzech głównych rodzajach badań tj. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i USG. Dzięki przeprowadzeniu tego rodzaju badań możliwe jest zdiagnozowanie wielu schorzeń. Ponadto można monitorować ich przebieg, jednocześnie dobierając najlepsze metody leczenia. Niemniej pomimo ogólnego podobieństwa między wspomnianymi badaniami jest wiele różnic. Na czym polegają?

Obecnie tego rodzaju badania to najnowocześniejsze, które na co dzień wykorzystywane są przede wszystkim w diagnostyce. Pozwalają na precyzyjne zobrazowanie narządów oraz tkanek, które znajdują się w ludzkim ciele. Dzięki temu każdy lekarz może odpowiednio ocenić stan pacjenta oraz jego narządów. Jednak, które z badań jest bardziej dokładne? Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa?

Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa – charakterystyka badań

Ogólna procedura badań w przypadku rezonansu, jak i tomografii przebiega w bardzo podobny sposób. Niemniej wielu pacjentów zazwyczaj zastanawia się jakie badanie będzie dokładniejsze. Pomimo tego, że wybór w tym aspekcie zawsze zależy od lekarza, to warto przyjrzeć się kwestii, która z metod badawczych będzie dokładniejsza, dająca precyzyjniejsze wyniki.

Jedną z nadrzędnych różnic pomiędzy jednym a drugim badaniem jest typ obrazowania. W momencie wykonywania rezonansu magnetycznego wykorzystuje się pole magnetyczne, które bezpośrednio wpływa na atomy wodoru, jakie znajdują się w każdej ludzkiej komórce. W ramach działania pola magnetycznego wszystkie atomy zaczynają się ruszać, co jest odbierane przez specjalne detektory, a kolejno przekształcane na obraz. Samo badanie jest nieinwazyjne, zatem może być wykonywane zarówno u dzieci, jak i seniorów.

Z kolei w przypadku tomografii komputerowej istnieje wiele przeciwwskazań w aspekcie przeprowadzania badania. Tym samym jest to jedna z największych różnic pomiędzy tymi dwiema metodami diagnostycznymi. Przy badaniu za pomocą tomografu wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, które jak powszechnie wiadomo, nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu. Wykorzystywanie tego badania w zbyt dużym natężeniu, szczególnie w krótkich odstępach czasu może być groźne dla organizmu pacjentów.

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa – najważniejsze różnice

Porównywanie tomografu i rezonansu magnetycznego bardzo często prowadzi do wielu kontrowersji, a także błędów merytorycznych w zakresie funkcjonowania tych urządzeń. Należy pamiętać, że pomimo tego, że oba badania są do siebie podobne, zarówno pod względem przebiegu, jak i odwzorowania struktury wewnętrznej ludzkiego ciała, to bardzo się od siebie różnią.

Do największych różnic w kontekście obu badań można wymienić:

·     przygotowanie do badania, gdzie tomografia komputerowa najczęściej wykonywana jest u pacjentów na czczo, a przed rezonansem można zjeść (wyjątkiem jest podanie kontrastu)

·     czas trwania badania, ponieważ tomografia z reguły trwa od 10 do 30 minut, a rezonans magnetyczny, nawet do godziny

·     potencjalne przeciwwskazania, gdzie w przypadku badania z wykorzystaniem tomografu jednymi z przeciwwskazań będzie wiek oraz ciąża, z kolei rezonans nie jest wskazany dla osób posiadających np. rozrusznik serca

·     dokładność obrazów, rezonans magnetyczny to badanie zdecydowanie bardziej precyzyjne, stąd też jest znacznie szerzej stosowany w diagnostyce w odniesieniu do urazów i chorób.

Rezonans czy tomografia – które badanie jest dokładniejsze?

Decydując się na odpowiednią metodę badania, warto zastanowić się, które będzie dokładniejsze. Mimo tego, że zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa to badania bardzo podobne, które charakteryzują się dużą dokładnością, to z całą pewnością rezonans jest badaniem, które znacznie lepiej pozwala na odwzorowanie tkanek człowieka.

Z kolei tomograf nie radzi sobie najlepiej np. w sytuacjach, kiedy lekarz podejrzewa zmiany w mózgowiu, układzie krwionośnym czy nerwowym. Należy również podkreślić, że to rezonans magnetyczny jest badaniem pierwszego wyboru w diagnostyce różnego rodzaju urazów. Wykonanie badania za pomocą rezonansu w zasadzie nie pozostawia wątpliwości odnośnie postawienia konkretnej diagnozy.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.