Badanie rezonansem a klaustrofobia -
743
post-template-default,single,single-post,postid-743,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Badanie rezonansem a klaustrofobia

Choć rezonans magnetyczny jest całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym badaniem, często budzi lęk u pacjentów. Leżenie bez ruchu w wąskiej, zamkniętej przestrzeni sprawia, że wielu badanych odczuwa niepokój podczas. Problem nasila się szczególnie u osób cierpiących na klaustrofobię.

Badanie rezonansem magnetycznym

Rezonans magnetyczny (MRI) umożliwia zobaczenie przekrojów narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich możliwych płaszczyznach. Pozwala to na precyzyjne zlokalizowanie wszelkich zmian w ludzkim organizmie. Wykonanie takiego badania umożliwia specjalny aparat do rezonansu, który wytwarza silne pole magnetyczne.

Aparaty przeznaczone do wykonywania rezonansu magnetycznego mają zazwyczaj postać wąskiej tuby z wysuwanym stołem, na który leży pacjent. Istnieją wprawdzie otwarte skanery do rezonansu magnetycznego, jednak w większości przypadków, żeby uzyskać wysokiej jakości obraz pozwalający na dokładne zdiagnozowanie konkretnych schorzeń, konieczne jest pole magnetyczne możliwe do uzyskania wyłącznie w zamkniętym aparacie.

Problematycznym zagadnieniem bywa rezonans magnetyczny a klaustrofobia. Konieczność przebywania przez dłuższy czas w wąskim tunelu, a także docierające do pacjenta odgłosy pracującej maszyny, nie tylko są nieprzyjemne, ale u klaustrofobików mogą spowodować poważny atak paniki.

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia

Jeżeli mamy problem z klaustrofobią, najlepiej zgłosić to już podczas zapisywania się na badanie rezonansem. Dzięki temu wspólnie z personelem można poszukać najlepszego rozwiązania. Dla wielu osób dużą pomocą i wsparciem może być obecność bliskiej osoby podczas badania. W niektórych przypadkach można też ułożyć pacjenta w taki sposób, żeby jego głowa znajdowała się na zewnątrz aparatu (o ile oczywiście nie robimy rezonansu głowy). Czasem najlepszym wyjściem jest podanie odpowiednio dobranych leków uspokajających.

Wykonujemy badanie rezonansem magnetycznym ze szczególnym uwzględnieniem osób cierpiących na klaustrofobię i inne lęki. Umożliwia to unikalny aparat wyposażony w system redukcji stresu. Podczas badania można słuchać relaksującej muzyki lub oglądać filmy które pomogą się uspokoić. Dodatkowym atutem aparatu jest system oświetlenia, który można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Metody te sprawdzają się nie tylko podczas badania osób z klaustrofobią, ale także dzieci. Możliwość obejrzenia bajki podczas wykonywania skanu, a także bliska obecność rodziców, znacząco pomagają zredukować stres spowodowany rezonansem magnetycznym.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.